Kozieradka mielona [bezglutenowa] 70g

Kozieradka mielona [bezglutenowa] 70g

5,20 zł
Brutto

Kozieradka jest popularnie uznawana za zioło kulturystów, a z jej nasion pozyskuje się hormony sterydowe, które znajdują zastosowanie w diecie kulturystów. Warto rozważyć dodanie kozieradki do swojej diety ze względu na jej wyjątkowy smak. Aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z jej spożycia, zanurz się w jej świat!

Dostawa już od 12.90zł! Zamówienia powyżej 180zł wysyłamy za 0zł! Szczegóły dostawy >>
help_outlineZapytaj o produkt
Kozieradka mielona [bezglutenowa] 70g

Kozieradka mielona [bezglutenowa] 70g

Akceptuję zasady polityki prywatności  

Zadzwoń i zapytaj
+48 690 912 730

Pon-pt 10:00-17:00

Sobota 10:00-14:00

redeem Za ten produkt nie ma punktów lojalnościowych

  103 osób/osoby kupiło ten produkt w ostatnich 12 miesiącach..
Ilość na magazynie: średnia

Kozieradka pospolita (Semen Foenugraeci), znana również jako fenegryk, greckie siano, koziorożnik czy boża trawka, to roślina z rodziny bobowatych pochodząca z Azji i rejonu Kaukazu, obecnie występująca również w wschodniej Europie (Litwa, Łotwa, Ukraina, Mołdawia). Kozieradka jest szeroko uprawiana na całym świecie ze względu na swoje nasiona, które są wykorzystywane zarówno jako przyprawa kulinarna, jak i w celach leczniczych. Roślina ma wygląd przypominający koniczynę, a jej owoce mają kształt rogów koziorożca. Po zbiorach, roślinę kosimy i młócimy, aby uzyskać żółte, romboidalne nasiona.

Skład chemiczny: Nasiona kozieradki są bogate w śluz polisacharydowy, którego zawartość przekracza 40%, a także zawierają tłuszcze, saponiny steroidowe, białka roślinne, olejki eteryczne, flawonoidy, cholinę, lecytynę oraz witaminy PP, F, D i alkaloid trygonelinę. Kozieradka ma gorzki, aromatyczny smak, który po prażeniu zmienia się na orzechowy. Jest również odpowiedzialna za charakterystyczny aromat mieszanki curry.

Działanie kozieradki:

  1. Poprawa trawienia: Kozieradka wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, regulując perystaltykę jelit i łagodząc podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit. Może pomóc w łagodzeniu wzdęć, zaparć i innych dolegliwości trawiennych dzięki wysokiej zawartości błonnika i substancji śluzowych.
  2. Regulacja poziomu cukru we krwi: W medycynie ludowej kozieradka była stosowana w celu wspierania stabilizacji poziomu glukozy we krwi, poprzez spowolnienie wchłaniania węglowodanów i zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę.
  3. Wspomaganie laktacji: Kozieradka może wspierać produkcję mleka u kobiet karmiących piersią dzięki fitoestrogenom, które naśladują działanie estrogenów w organizmie.
  4. Leczenie stanów zapalnych skóry: Stosowana zewnętrznie, kozieradka ma właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i antybakteryjne. Może być używana w leczeniu stanów zapalnych skóry, ropni, owrzodzeń oraz w trudno gojących się ranach i oparzeniach.
  5. Wzmacnianie organizmu: Kozieradka działa jako tonik wzmacniający, poprawiając ogólną kondycję zdrowotną i wspomagając regenerację organizmu.

Zastosowanie w gastronomii:

Kozieradka jest powszechnie używana w przyprawach, takich jak curry i bengalska mieszanka panch phoron. Dodaje się ją do potraw orientalnych z warzyw strączkowych, ryb, baraniny i drobiu, a także do marynat o charakterze indyjskim. W Indiach i Afryce Północnej jest składnikiem chleba i niektórych rodzajów sera. Najczęściej używa się jej w postaci mielonej.

Zastosowanie w ziołolecznictwie:

  • Odwar: 1 łyżkę mielonych nasion zalać 200 ml ciepłej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez 5 minut, odstawić na pół godziny, następnie odcedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance lub w przypadku chorób gardła 4 razy dziennie po 100 ml.
  • Okład: 100 g mielonej kozieradki wymieszać z wodą i octem, nałożyć na chore miejsca jako okład na rany, wrzody, oparzenia i odleżyny.
  • Wyciąg wodno-alkoholowy: 100 g mielonej kozieradki zalać 1 szklanką wrzącej wody, po schłodzeniu dodać 200 ml wódki i 200 ml miodu. Pić kilka razy dziennie po 1 łyżce. Nalewka: 150 g mielonych nasion zalać 250 ml gorącego alkoholu, macerować przez tydzień, przefiltrować, dodać miód i stosować 3 razy dziennie po 1 łyżce.

Mieszanki ziołowe:

Wzmacniająca: 100 g mielonych nasion kozieradki, 50 g nasion wiesiołka, 50 g korzenia mydlnicy, 50 g ziela rdestu ptasiego, 100 g lebiodki pospolitej, 100 g ziela lucerny, 50 g morszczynu. Zalać 600 ml alkoholu o stężeniu 60%, macerować 10 dni, dodać miód i stosować 2 razy dziennie po 3 łyżki.

Przeciwwskazania: Kozieradka nie jest zalecana dla kobiet w ciąży ze względu na brak badań dotyczących jej bezpieczeństwa. Może zwiększać produkcję mleka u matek karmiących. Przyjmowana w zalecanych dawkach nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, ale u niektórych osób może wpływać na zapach potu i moczu.

Sposób przechowywania: Należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w szczelnie zamkniętych opakowaniach, chronić przed światłem i wilgocią.

Znani zielarze i lekarze:

  • Hildegarda z Bingen: Średniowieczna mistyczka i zielarka, która opisywała kozieradkę jako skuteczny środek na wiele dolegliwości.
  • Paracelsus: Renesansowy lekarz i alchemik, który doceniał kozieradkę za jej wszechstronne działanie lecznicze.
  • Sebastian Kneipp: Niemiecki ksiądz i naturopata, który promował kozieradkę w ramach terapii ziołowej jako środek wzmacniający i wspomagający leczenie różnych schorzeń.

7 Przedmioty

Opis

Pojemność
70 g
Podstawowy składnik
Nasiona kozieradki (Semen Foenugraeci)

Kody

EAN13
5903240520916

16 innych produktów w tej samej kategorii: