
Szukaj...
Konto
Mój koszyk
0
Za ten produkt nie ma punktów lojalnościowych
Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) pochodzi z Europy i jest bardzo pospolity w Polsce, występując naturalnie na terenie całego kraju. Preferuje towarzystwo zbiorników wodnych. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae) i jest potocznie nazywany polskim żeń-szeniem. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca.
Najbardziej pożądanym surowcem zielarskim jest korzeń żywokostu, który jest zbierany jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń charakteryzuje się ciemnobrunatną, niemal czarną, podłużną głęboko bruzdowatą powierzchnią i wrzecionowatym kształtem. Przełam korzenia jest rogowaty, białawy, a czasem lekko brunatnawy.
Korzeń żywokostu wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego stosuje się go zewnętrznie na bolące miejsca, na przykład w formie okładów. Ponadto, korzeń żywokostu przynosi ulgę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to także doskonały naturalny środek na wiele rodzajów kontuzji, dlatego każdy sportowiec powinien znać jego właściwości. Korzeń żywokostu doskonale sprawdza się w leczeniu urazów kręgosłupa i stawów, złamań kości,stanów zapalnych ścięgien oraz bólów mięśniowych.
Żywokost jest wyjątkowo cenny ze względu na wysoką zawartość alantoniny, która jest heterocykliczną pochodną mocznika. Dzięki temu surowiec zielarski ten ma bardzo pozytywny wpływ na skórę. Oto kilka przykładów:
Składniki: 1-2 kostki smalcu najlepiej aby to był smalec wiejski.
1 spory korzeń żywokostu.
Wykonanie: Stopić smalec w garnku, a następnie dodać starty na tarce korzeń żywokostu. Krótko przesmażyć składniki, a po zdjęciu z ognia garnek odstawić do wystudzenia. Przelewać maść do ciemnych słoiczków i czekać, aż mikstura stężeje.
Następnie zakręcić słoik i przechowywać go w chłodnym miejscu. W razie potrzeby, smarować bolące miejsce grubą warstwą maści 2 razy dziennie.
Opis
Kody