Światowy Dzień Konopi! Co łączy Boba Marleya z Adolfem Hitlerem

utworzone przez | lip 1, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Kwestia legalizacji marihuany pozostaje jedną z najbardziej drażliwych tematów we współczesnym społeczeństwie – podczas gdy niektóre kraje całkowicie legalizują jej uprawę i spożycie to w innych państwach samo posiadanie suszu konopi grozi karą śmierci. Dlatego dużym zaskoczeniem w tym delikatnym temacie może wydawać się fakt, że konopia posiada swoje święto. Obchodzone jest ono co roku 20 kwietnia, a symbolem tego nietypowego święta jest liczba 420, która zdobyła globalną popularność i jest często wykorzystywana przez artystów zwłaszcza w muzyce, filmach oraz w twórczości literackiej na całym świecie.

Dlaczego data 20 kwietnia stała się Światowym Dniem Konopi?

Chociaż 420 jest najmocniej zakorzenione w subkulturze amerykańskiej, celebrowanie tego dnia odbywa się niemal w każdym zakątku świata. W tym między innymi w Kanadzie, Nowej Zelandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. 20 kwietnia w setkach miast zbierają się tłumy ludzi, którzy zapalają jointa i to dokładnie o godzinie 16:20. Forma wydarzeń związanych z tym dniem zaskakuje różnorodnością (w zależności od tego, czy marihuana jest legalna w danym kraju). Od niewielkich pikników i niekomercyjnych imprez po liczące w tysiące hipisowskich sesji i masowych festynów miejskich.

Jeśli nadal zastanawiasz się dlaczego w dzień 4.20 (w Polsce 20 kwiecień) obchodzony jest dzień palenia fajki, to odpowiedź znajdziesz już w tym pytaniu. W skrócie 4/20 – tak zapisuje się datę 20 kwietnia w stylu amerykańskim. Jest to nie tylko data nieoficjalnego święta miłośników konopi, ale także cyfra która oznacza godzinę celebracji ( w Polsce będzie to godzina 16.20). Przez lata swojego istnienia, gdzieś od lat 70 ubiegłego stulecia, terminowi 420 udało się przypisać dużą liczbę mitów, ale wszystkie wydają się równie prawdziwe jak legendy o mitycznej Atlantydzie. Z cyfrą 420 kryje się wiele ciekawych teorii i wielu do dziś zastanawia się skąd zostało zapoczątkowane to całe świętowanie.  Pomimo oryginalnych legend historia powstania nieoficjalnego Dnia Miłośników Konopi pozostaje do dziś przedmiotem gorących dyskusji.

Co oznacza 420 ? Tajemnice i pochodzenie.

Niektórzy twierdzą, że 420 to liczba aktywnych składników psychoaktywnych w marihuanie. Jeszcze inni przekonani są, że tajemnicza liczba oznaczała policyjny kod, którego kiedyś amerykańscy funkcjonariusze policji używali do łapania nastolatków na tzw. “haju”, pozostali pomnożyli liczbę piosenek Boba Marley’a – ikony muzyki reggae i uzyskali liczbę 420. Snujący teorie i powiązania tajemniczej liczby z Bobem Marleyem poszli o krok dalej. Uznali, że data 4/20 łączona jest z przyjściem na świat lub śmiercią Boba Marley’a. Muzyk ten urodził się jednak 6 lutego 1945 roku, a zmarł 11 maja 1981 roku. Są też zupełnie niewiarygodne wersje, na przykład liczba 420 została powiązana datą urodzin Adolfa Hitlera, który rzeczywiście urodził się 20 kwietnia, natomiast to skojarzenie nie ma zupełnie nic wspólnego z celebrowaniem konopi. Byli również tacy co stwierdzili, że w Holandii zwyczajowo pije się herbatę o 16:20 i stąd też cyfra, jednak nie ma dowód na to aby palili o tej godzinie zioło, albo co najmniej spożywali o tej godzinie herbatę z konopi.

konopie dla każdego

W rzeczywistości symbol 420 ma swój początek w latach 70. XX wieku, a źródło cyfry zostało zaczerpnięte z historii kalifornijskich uczniów szkół średnich, którzy od jednego ze swoich znajomych otrzymali mapę prowadzącą na ukryte w lesie pole konopi, które pozostało bez opieki. Postanowili więc je odszukać. W mieście San Rafael w Kaliforni grupa nastolatków: Jeffrey Noel, Dave Reddix,Mark Gravich, Larry Schwartz i Steve Capper – znani jako “The Waldos” umówiła się przy pomniku Louisa Pasteura o godzinie 4:20. (w Europie używa się formatu godziny,czyli 16:20), w celu odszukania rośliny. Niestety nigdy nie udało im się znaleźć pola uprawy marihuany, ale określenie 420, którego użyli tego dnia stało się hasłem i oznaczało porę na spotkanie pod pomnikiem, a tym spotkaniom towarzyszyło właśnie palenie jointów z konopi. Poza miastem 420 zostało rozsławione przez Grateful Dead, zespół, który często spędzał czas na lokalnych kempingach dla hipisów. Fani zespołu muzycznego szybko podchwycili to określenie, dzięki czemu określenie 420 na stałe trafiło do slangu miłośników konopi.

Wszystkie historie związane z tym dniem – wiarygodne i te mniej z kultową liczbą jaką jest 420 można znaleźć również na stronie Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/420_(cannabis_culture). Natomiast jedno jest pewne – 420 to ważny symbol, ale również dzień dla wszystkich użytkowników konopi. Nie tylko palaczy marihuany. Niegdyś 20 kwietnia odnosił się wyłącznie do palenia, obecnie jednak zyskuje szerszy zasięg, gdyż dotyczy waporyzacji oraz innych form dostarczania kannabinoidów do organizmu. A Wy co o tym wszystkim sądzicie? Sami oceńcie, która wersja zapoczątkowała Światowy Dzień Konopi i jest według Was historią najciekawszą i tą prawdziwą.

 

Podobne wpisy