Co pomaga na suchą skórę głowy? Nawilżenie skóry głowy domowe sposoby.

utworzone przez | sie 21, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Wiele osób podczas pielęgnacji włosów skupia się tylko i wyłącznie na włosach, niemniej jednak to właśnie dobra kondycja skóry głowy i jej odpowiednie nawilżenie zapewnia zdrowo wyglądające włosy!  Skóra głowy, podobnie jak skóra twarzy i ciała może ulegać różnego rodzaju podrażnieniom i nadmiernemu przesuszaniu. Jeśli skóra głowy jest niewystarczająco nawilżona, to może w efekcie dawać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • Spowolniony wzrost długości włosów,
  • Zwiększona łamliwość włosów,
  • Pogorszenie kondycji włosów,
  • Świąd,
  • Uczucie napięcia,
  • Uczucie ściągnięcia,
  • Zaczerwienienia,
  • Szorstka powierzchnia skóry z widocznym łuszczeniem się.

Sucha skóra głowy przyczyny.

Przyczyny nadmiernego przesuszenia skóry głowy mogą mieć różne podłoże. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy, a dokładnie nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które zamiast korzystnie działać na skórę głowy, jedynie jej szkodzą i prowadzą do nadmiernego wysuszenia. Równie częstą przyczyną suchej skóry głowy jest silny stres długo się utrzymujący. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale stres negatywnie wpływa na kondycję skóry głowy, a tym samym na kondycję włosów. Bardzo często sucha skóra głowy jest efektem koloryzacji farbami z dodatkiem amoniaku, a także stylizacji włosów nieodpowiednimi kosmetykami, szczególnie lakierami, suchymi szamponami, które cieszyły się niegdyś popularnością, a także utrwalaczami fryzury w formie sprayu, które zawierają w sobie wysuszający alkohol. Oprócz nieodpowiednio dobranych kosmetyków, przyczyną suchej skóry głowy może być także mycie głowy gorącą wodą, która niekorzystnie działa zarówno na skórę głowy, jak i na łuski włosów, gdyż przyczynia się do ich otwierania, czego efektem jest utrata połysku, matowienie i puch.

Podobnie skórę głowy i włosy przesusza stosowanie gorącego nawiewu suszarki i aby uniknąć negatywnych skutków zaleca stosowanie się chłodnego nawiewu. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, podobnie jak i niewystarczające nawadnianie organizmu i alergie kontaktowe z czynnikami wywołującymi reakcję alergiczną mogą przyczyniać się do przesuszenia skóry głowy. Nie należy również zapomnieć, że promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego również mogą przyczyniać się do przesuszania skóry głowy. Bardzo często sucha skóra głowy towarzyszy wielu schorzeniom o charakterze dermatologicznym, które związane są z zaburzeniami w budowie, a także czynności naskórka (np. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry) oraz niektórym chorobom o charakterze ogólnoustrojowym (np. cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek i niedoczynność tarczycy).

szampon konopny z probiotykami i cbd

Kolejną przyczyną występowania suchości skóry głowy jest wiek. Na problem ten skarży się bardzo duża liczba kobiet, będąca w okresie menopauzy, kiedy to następuje spadek poziomu estrogenów, który skutkuje nagłym zmniejszeniem nawilżenia we wszystkich tkankach, co może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Sucha skóra głowy może mieć również podłoże genetyczne i być związana z niedoczynnością gruczołów łojotokowych, a także z upośledzoną budową płaszcza hydrolipidowego skóry (bariery hydrolipidowej), czyli warstwy ochronnej skóry, która chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i nadmierną, przez naskórkową utratę wody.

Jak nawilżyć suchą skórę głowy? Co pomaga na suchą skórę głowy?

Kluczem do odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry głowy jest odpowiednio dobrana pielęgnacja, składająca się z produktów bogatych w składniki aktywne, które dostarczane w odpowiedniej ilości zapewniają dobrą kondycję skóry głowy i jej nawilżenie. Jednak odpowiednio dobraną pielęgnacje należy łączyć z innymi aspektami, gdyż skalp głowy jest bardzo wrażliwy i tym samym narażony na szkodliwe działanie czynników pochodzenia zewnętrznego. Ważne jest stosowanie szamponów, które pomagają utrzymać równowagę lipidową skóry głowy, przez co bariera hydrolipidowa blokuje nadmierną ucieczkę wody, utrzymując nawilżenie skóry głowy, a także pozostawiają zarówno skórę, jak i włosy dobrze nawilżone. Ważne jest również odpowiednie dotlenienie skóry głowy, przez co zaleca się stosować około raz w miesiącu łagodny i delikatny scrub trychologiczny, który zarówno pomoże oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń, a także poprawi i zwiększy efektywność wchłaniania przez skórę głowy składników odżywczych i nawilżających. Aby nie przesuszać głowy, powinno zrezygnować się ze stylizacji włosów na gorąco. Dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt do stylizacji z możliwością regulacji temperatury i nawiewu.

Do pielęgnacji suchej skóry głowy powinno włączyć się szampon, który przynosi natychmiastowe uczucie ulgi i łagodzi wrażliwość, podrażnienie i swędzenie, które towarzyszy przesuszeniu skóry głowy. Należy dokładnie spłukiwać kosmetyki ze skóry głowy, gdyż bardzo częstym objawem podrażnienia i przesuszenia skóry głowy jest nie tylko niewłaściwy dobór kosmetyków, ale również niedokładnego spłukania produktów, przez co występuje swędzenie i łuszczenie się naskórka szczególnie w okolicy potylicy, która jest narażona na osadzanie się kosmetyków. Ważną kwestią jest również fakt, aby odżywkę i maskę do włosów nakładać jedynie na długości włosów, a nie u ich nasady, gdyż pomagają one i odżywiają włosy, a niedokładnie spłukane mogłyby jedynie podrażnić i przesuszyć skórę głowy. Co więcej, istotne jest zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia w otoczeniu w jakim przebywamy, np. Poprzez zastosowanie nawilżacza powietrza. Należy również nie narażać skóry głowy na nadmierne promieniowanie UV, mróz, czy też ciepło związane z przegrzewaniem skóry głowy przez czapkę, co przyczynia się do szybszego odparowywania z niej wody, a więc do przesuszenia.

Szampon na suchą skórę głowy. Szampon na łuszczenie się skóry głowy.

Dobrze w pielęgnacji suchej skóry głowy sprawdzają się szampony konopne zawierający olej z nasion konopi, który intensywnie nawilża skórę głowy, regeneruje ją i łagodzi stany zapalne. Istotnym składnikiem szamponów dobrych dla skóry głowy przesuszonej są również prebiotyki, które wspierają mikrobiotyczną równowagę skóry głowy, jak i również cząsteczki CBD, które wspomagają zachowanie równowagi płaszcza hydrolipidowego skóry głowy i zapewniają odpowiednie nawilżenie skalpu. Co więcej, szampony wzbogacone o olej konopny idealnie sprawdzają się do łuszczącej się skóry głowy i z atopowym zapaleniem skóry, gdyż łagodzą świąd i zaczerwienienia, przy czym nie podrażniają i nie wysuszają skalpu, a nawilżają go.

Szampon konopny Saborea na suchą skórę głowy

 

Co jeść, żeby nawilżyć skórę głowy?

Kluczowe w diecie, aby cieszyć się nawilżoną skórą głowy, jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody. W przypadku dorosłego człowieka, powinno dostarczać się około 1,5 do 2 litrów na dzień. Odpowiednia porcja wody i płynów pozytywnie i korzystnie wpływa na nawilżanie skóry głowy. Warto również spożywać odpowiednią ilość owoców o dużej zawartości wody, np. arbuzy, truskawki czy też grejpfruty. Zapewnienie codziennego spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 jest bardzo ważne dla naszego organizmu i ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję i nawilżenie naszych włosów. Warto więc zadbać o odpowiedni poziom tych kwasów tłuszczowych w diecie, szczególnie poprzez spożywanie ryb morskich i olejów roślinnych. Warto więc uzupełnić dietę o olej konopny i nasiona konopne, które są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w idealnej dla człowieka proporcji, a także liczne witaminy i minerały. Oprócz tego wzbogacić dietę o odpowiednie suplementy, wpływające na kondycję skóry głowy i na porost włosów, np. witaminy A+E zanurzone w oleju konopnym, naturalny kolagen z dzikiego dorsza i MSM, czyli siarkę organiczną.

naturalny kolagen z dorsza na włsoy

Domowe sposoby na nawilżenie skóry głowy. 5 Naturalnych sposobów na nawilżenie skóry głowy.
  1. Złuszczanie martwego naskórka naturalnym scrubem do skóry głowy. Usuwanie martwych komórek naskórka jest jednym z najważniejszych, a często zapominanym i pomijanym zabiegiem w pielęgnacji skóry głowy. Peeling skóry głowy oczyszcza, usuwa martwy naskórek, przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, odświeża i tonizuje skórę głowy. Co więcej, taki peeling pobudza mikrokrążenie skóry głowy, przez co stymuluje porost włosów i zapobiega wystąpieniu stanów zapalnych i łupieżu. W łatwy sposób można przygotować domowy peeling do skóry głowy, dzięki czemu będzie się miało pewność, że zastosowane składniki są w pełni naturalne, bezpieczne i najwyższej jakości. Wystarczy do łyżki szamponu nawilżającego, np. na bazie konopi, dodać łyżkę drobinek złuszczających, np. drobinki cukru bądź soli, a także 2 łyżki oleju z nasion konopi. Taki peeling należy nałożyć na zwilżoną skórę głowy i wykonać nim delikatny masaż, aby składniki złuszczające i odżywcze mogły zadziałać, a po wykonaniu masażu spłukać go letnią wodą. Drugą propozycją odżywczego i nawilżającego peelingu skóry głowy, jest domowy scrub z nasion konopi. Do jego przygotowania wystarczy zblendować pół szklanki niełuskanych nasion konopnych, które są skarbnicą cennych składników odżywczych, następnie dodać do nich odrobinę wody i oleju konopnego, aby mieszanka uzyskała konsystencję pasty. Taki peeling również nakłada się na zwilżoną skórę głowy i wykonuje delikatny masaż, aby dostarczyć skórze głowy cennych substancji pochodzących z nasion konopi, a następnie spłukać letnią wodą. Dla stymulacji porostu włosów, można zblendować ziarenka kawy, gdyż kofeina pobudza mikrokrążenie skóry głowy.
  2. Odżywianie i nawilżanie skóry głowy olejem z nasion konopi. Olej konopny ma właściwości silnie odżywcze i nawilżające skórę głowy. Co więcej, wcieranie go w skalp łagodzi i redukuje podrażnienia, a także zmniejsza i łagodzi stany zapalne skóry głowy. Wcierany w skalp olej konopny działa stymulująco na porost włosów, gdyż dostarcza skórze głowy wiele witamin, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały. Warto podkreślić szczególnie działanie witaminy E, którą zawiera olej z nasion konopi. Witamina E określana jest mianem witaminy młodości, gdyż jest silnym antyoksydantem. Jednak jej działanie nie polega jedynie na opóźnianiu procesów starzenia się, ale także na intensywnym nawilżaniu skóry, natłuszczaniu, odżywianiu i regeneracji.
  3. Odżywianie i nawilżanie skóry głowy olejem lnianym. Olej lniany również stanowi bombę składników odżywczych. Olej lniany wcierany w skalp wzmacnia włosy, a także chroni skórę głowy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i korzystnie wpływa na poziom nawilżenia i kondycję skóry głowy. Olej lniany również jest bogaty w witaminę E, która działa natłuszczająco i nawilżająco. Duże cząsteczki oleju lnianego zapewniają skórze głowy odpowiedni poziom nawilżenia i ograniczenie utraty wody, zamykają również odpowiedni poziom nawilżenia wewnątrz włosa przy jednoczesnym nieobciążaniu ich.
  4. Domowy hydrolat z czystka do nawilżenia i pielęgnacji skóry głowy. Do jego przygotowania potrzebna jest butelka z atomizerem, około cztery łyżki stołowe suszonego czystka, łyżeczkę octu jabłkowego i 50 ml wody i kawiarkę. Wodą przefiltrowaną należy napełnić zbiornik kawiarki, a suszony czystek należy umieścić w koszyczku kawiarki. Należy podgrzać kawiarkę na małym ogniu aż do otrzymania esencjonalnego hydrolatu (aż cała woda wypłynie). Po wystudzeniu hydrolatu, należy przelać go do ciemnej buteleczki z atomizerem i dodać ocet jabłkowy. Przez wykorzystanie naturalnych składników należy przechowywać go w lodówce do 3 tygodni. Taki domowy hydrolat z czystka nawilża skalp, wyrównuje pH i pielęgnuje skórę głowy, przynosi ulgę suchej i podrażnionej skórze głowy. Idealnie się sprawdza również przy wrażliwej i łuszczącej się skórze głowy.
  5. Domowa odżywka do skóry głowy z sokiem z cytryny, olejem konopnym i jogurtem. Przygotowanie takiej domowej odżywki jest bardzo proste. Do dwóch łyżek soku z cytryny należy dodać 2 łyżki jogurtu naturalnego i 2 łyżki oleju z nasion konopi. Po wymieszaniu składników, całość nakłada się na skórę głowy i po 15 minutach zmywa szamponem nawilżającym. W efekcie, skóra głowy jest dobrze oczyszczona, odżywiona i przede wszystkim dobrze nawilżona. Co więcej, połączenie tych składników skutecznie niweluje nadmiar sebum, który często jest przyczyną suchej skóry głowy, a także niweluje związane z suchością podrażnienia i świąd.olej z nasion konopi

Podobne wpisy

Skutki uboczne CBD

Marihuana to jeden globalnie omawianych tematów wśród lekarzy i laików. Spory wokół jej legalizacji, zbawiennego wpływu na organizm trwają, a wyniki...