Jakie zioła na żylaki? Jakie produkty konopne stosować na żylaki?

utworzone przez | paź 13, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Żylaki dotykają wiele osób na całym świecie. W kwestii estetyki żylaki szpecą skórę, ale także mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości i być niebezpieczne dla zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej żylakom – czym są i jak powstają, jakie są objawy choroby żylakowej, jakie są potencjalne zagrożenia oraz jak można łagodzić te dolegliwości za pomocą naturalnych metod, w tym ziołowych i konopnych. Podpowiemy jakie zioła na żylaki, aby szybko się z nimi uporać!

Czym są żylaki? Jak powstają żylaki? Żylaki kończyn dolnych – jak wyglądają żylaki nóg?

Żylaki stanowią poszerzone i wydłużone naczynia krwionośne, które są widoczne pod skórą. Najczęściej występują na nogach i stopach, choć mogą także występować na innych częściach ciała. Powstają, gdy zastawki żył, które utrzymują prawidłowy przepływ krwi, nie funkcjonują poprawnie, przez co odpływ krwi jest zaburzony. W rezultacie krew może cofać się i gromadzić w żyłach, powodując ich poszerzenie i wydłużenie.

Co to “pajączki”? Jak powstają “pajączki”?

Pajączki naczyniowe, znane są również jako teleangiektazje. Są to drobne poszerzenia naczyń krwionośnych, które znajdują się bardzo blisko powierzchni skóry. Powstają w wyniku osłabienia i rozszerzenia ścianek naczyń krwionośnych. Często towarzyszą żylakom, ale mogą również występować samodzielnie. Często pojawiają się na nogach, twarzy i innych widocznych miejscach. Mogą być spowodowane różnymi czynnikami, jak narażenie na słońce, urazy lub zmiany hormonalne.

Jakie są najczęstsze przyczyny i czynniki prowadzące do powstawania żylaków?

 

 1. Dziedziczność. Skłonność do żylaków może być dziedziczna. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpiał na chorobę żylakową, to istnieje większe ryzyko, że u Ciebie również się pojawią. Przykładowo, jeśli żylaki występują u jednego z rodziców, to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u potomka stanowi 40%, natomiast gdy na żylaki cierpi dwójka rodziców, to prawdopodobieństwo ich pojawienia się u potomka wynosi aż 90%.
 2. Płeć. Kobiety są bardziej podatne na pojawienie się żylaków niż mężczyźni. Częściowo jest to związane z hormonami, takimi jak estrogen, które mogą wpływać na zdrowie naczyń krwionośnych. W grupie ryzyka wystąpienia żylaków są również kobiety przechodzące okres menopauzy, a także doświadczające częstych dolegliwości bólowych, puchnięcia, czy też kurczy łydek, a także kobiety, które cierpią na pojawianie się obrzęków nóg podczas trwania menstruacji, co jest charakterystycznym objawem zaburzeń hormonalnych. Przyczyną powstawania żylaków u kobiet może być również stosowanie leków hormonalnych.
 3. Wiek. Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Starsze osoby mają znacznie większą tendencję do osłabienia i uszkodzenia zastawek żył. Dlatego jest niezwykle istotne to, aby osoby starsze dobrze dbały o nogi.
 4. Siedzący tryb życia. Długotrwałe siedzenie lub stanie może przyczyniać się do powstawania żylaków. Brak ruchu utrudnia przepływ krwi, co może prowadzić do jej zastoju i tym samym do poszerzenia się żył. Osoby wykonujące zawód, który wymaga długotrwałego siedzenia są narażone na wystąpienie żylaków. Także brak ruchu i aktywności fizycznej i choroby stawów, takie jak RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów mogą przyczyniać się do pojawienia się żylaków i sprzyjać tworzeniu się nieestetycznie wyglądających „pajączków” na nogach.
 5. Ciąża. W ciąży wzrasta objętość krwi, a także nacisk na żyły dolnej części ciała, co może prowadzić do pojawienia się żylaków.

Jak się objawia choroba żylakowa? Jakie są sygnały świadczące o chorobie żylakowej?

Początkowe sygnały świadczące o chorobie żylakowej mogą nie wywoływać żadnego niepokoju, być niepozorne i niezbyt uciążliwe. Najczęściej jest to ciężkość nóg, opuchlizna, mrowienia, skurcze, odczuwanie zimna lub gorąca. Te pierwsze objawy łatwo przypisać innym przyczynom i można je łatwo zbagatelizować.

Choroba żylakowa może ma różne objawy, w zależności od stopnia zaawansowania. Początkowo na skórze wykwitają charakterystyczne „pajączki”, które mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Niektórzy jednak i tak bagatelizują „pajączki”, będąc w przekonaniu, że same znikną. Niemniej jednak one nie znikają, a wręcz przeciwnie, jeśli nie zareaguje się w porę, to widoczne na skórze naczynka stopniowo będą się wybrzuszały, ukazując widoczne, poszerzone i kręte żyły. Zgrubienia te stają się wyraźnie wyczuwalne. Kolejny etap objawia się powstawaniem bardzo widocznych tzw. „powrozów” żylnych oraz brązowych przebarwień. Najgroźniejszym powikłaniem choroby żylakowej są stale nawracające owrzodzenia podudzi, gdyż wyleczenie ich jest niezwykle trudne.

Ponadto, żylaki mogą być związane z obrzękami, szczególnie wokół kostek i nóg, a także w niektórych przypadkach żylaki mogą powodować zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, wysypki lub owrzodzenia.

Czy żylaki mogą być niebezpieczne?

W większości przypadków żylaki nie są groźne i stanowią przede wszystkim problem estetyczny, kosmetyczny lub powodują dyskomfort. Jednak w niektórych sytuacjach nieleczone mogą doprowadzić do szeregu powikłań mogą być związane z poważniejszymi powikłaniami, takimi jak:

 • Zakrzepica żylna. Jeśli krew gromadzi się w żyle, może dochodzić do powstania skrzepu krwi, co nazywane jest zakrzepicą żylną. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
 • Owrzodzenia żylakowe. Zaawansowane żylaki mogą prowadzić do powstania owrzodzeń skórnych, które są trudne do gojenia i mogą powodować infekcje. Owrzodzenia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, utrudniają chodzenie i aktywności fizyczne. Zakażenie rozwijające się przy owrzodzeniach, w skrajnych przypadkach może spowodować nawet zgon.
 • Krwawienia. W rzadkich przypadkach żylaki mogą pękać, prowadząc do krwawienia, które może być trudne do zatrzymania, zatamowania.

Jakie zioła na żylaki? Czy istnieje cudowny lek na żylaki?

Zioła mogą być skutecznym wsparciem i pomocą w łagodzeniu objawów żylaków i poprawie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Niektóre z nich słyną z uszczelniania naczyń krwionośnych, wzmacniania ściany naczyń krwionośnych, likwidowania obrzęków towarzyszących żylakom i łagodzenia stanów zapalnych.

dziurawiec na żylaki i pajączki

 • Kasztanowiec zwyczajny. Zawiera flawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają je, niwelują stany zapalne żył i poprawiają ukrwienie skóry i mięśni i działają rozkurczająco. Ponadto, kasztanowiec zmniejsza obrzęki i opuchliznę, niweluje ból i przeciwdziała zastojom żylnym. Wiele preparatów, maści i żeli na żylaki i ciężkie nogi zawiera wyciąg z kasztanowca.
 • Ruszczyk kolczasty. Badacze z Niemiec wykazali, iż ekstrakt z ruszczyku kolczastego wzmacnia żyły i poprawia krążenie krwi. Skutecznie na żylaki są również okłady z ruszczyku. Bardzo dobre efekty zapewnia łączenie ruszczyku z witaminą C, którą można dostarczyć np. przez cytrusy, owoce dzikiej róży, owoce derenia, natkę pietruszki, a także w połączeniu z hesperydyną (witaminą P), którą można dostarczyć w sokach cytrusowych, czarnej porzeczce, czarnym bzie, dzikiej róży, wiśniach, naowocniach cytrusów i liściach mięty pieprzowej.
 • Dziurawiec zwyczajny. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, co może pomóc w łagodzeniu objawów żylaków. W celu wzmocnienia ścian żył i poprawy przepływu krwi zaleca się spożywanie naparu z ziela dziurawca zwyczajnego. Warto przygotować domowy olej z dziurawca lub nalewkę, gdyż wmasowywanie ich w nogi skutecznie zmniejsza żylaki i niweluje opuchliznę i obrzęki.
 • Oczar wirginijski. Bogaty w substancje przeciwzapalne i taniny. Zawiera substancje, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zmniejszają obrzęki. Zaleca się go stosować bezpośrednio na skórę, ale równie skuteczny jest napar. Kompresy przygotowane z wykorzystaniem oczaru wirginijskiego skutecznie niwelują ból, redukują opuchliznę i przynoszą ulgę i ukojenie obolałym i ciężkim nogom. Warto stosować je regularnie, np. Każdego wieczoru dla uczucia ulgi. Ponadto, poprawia przepływ krwi i redukuje stany zapalne.
 • Gotu kola, czyli inaczej wąkrota azjatycka. Wzmacnia tkanki łączne, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, co zmniejsza żylaki. i poprawia przepływ krwi. Bardzo dobrze się sprawdza w profilaktyce żylaków, gdy się ich nie ma, a pod wieczór ma się uczucie bolących nóg, skurcze lub gdy większość dnia spędza się w pozycji siedzącej lub stojącej.
 • Borówka czarna. Zawiera substancje, a dokładnie flawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne i tkankę łączną, która otacza żyły, ponadto poprawia krążenie krwi. Warto stosować napar z suszonych owoców czernicy.
 • Miłorząb japoński. Poprawia przepływ krwi, a także zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych, łagodzi skurcze i bóle nóg będące wynikiem niedokrwienia, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych żył.
 • Kwiatostan głogu. Poprawia krążenie krwi i chroni ściany naczyń krwionośnych. Ziele jemioły. Delikatnie rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie. Ziele arniki. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i uszczelnia je. Ponadto, łagodzi bóle nóg. Najlepsze maści konopne na żylaki.

olej konopny wzmacnia żyły na żylaki

Naturalne, skuteczne maści i kremy na żylaki bez recepty.

Venosil – konopny żel na żylaki, pajączki i obrzęki zawierający 8% oleju z nasion konopi. Substancje aktywne zawarte w maści czeskiej konopnej Venosil korzystnie wpływają na zdrowie naczyń krwionośnych kończyn dolnych, efektywnie łagodzą objawy żylaków i spowalniają rozwój żylaków zarówno u mężczyzn jak oraz u kobiet.

venosil żel konopny na żylaki

 • Olej konopny. Działa przeciwzapalnie, odżywczo i regenerująco na skórę. Może pomóc zmniejszyć stan zapalny wokół żylaków i złagodzić objawy takie jak obrzęk i ból.
 • Jodła syberyjska. Działa bakteriobójczo, gojąco. Zawiera substancje, takie jak flawonoidy i terpeny, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Może pomóc wzmocnić naczynia krwionośne, poprawić przepływ krwi i zmniejszyć widoczność żylaków.
 • Żywokost. Ułatwia ziarninowanie, działa łagodząco i regenerująco. Zawiera substancje, takie jak alantoina, które mają właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne. Może pomóc wzmocnić tkanki łączne, złagodzić ból i wspomóc procesy gojenia.
 • Arnika. Działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Oprócz tego, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, przez co może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, zasinień i bólu związanego z żylakami. Ponadto, wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
 • Koper włoski. Działa przeciwzapalnie i regenerująco na skórę. Zawiera substancje, takie jak flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawić krążenie krwi.
 • Rzepik. Działa ściągająco, odkażająco przeciwzapalnie. Zawiera substancje, takie jak fitosterole i flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Może pomóc wzmocnić ściany naczyń krwionośnych i zmniejszyć widoczność żylaków.
 • Mięta pieprzowa. Działa dezynfekująco, przeciwzapalnie, łagodząco i lekko znieczulająco.
 • Zawiera mentol, który ma właściwości chłodzące i przeciwbólowe. Może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu związanego z żylakami, takiego jak uczucie ciężkości i swędzenie.
 • Aksamitka wzniesiona. Działa przeciwzapalnie. Zawiera substancje, takie jak alkaloidy i flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne i poprawić krążenie krwi.

maść z kasztanowcem i olejem konopnym

Żel z kasztanowca i konopi – tzw. maść końska z konopiami w formie bardzo szybko wchłanialnego żelu z konopi kasztanowca na żylaki, ból i sztywność mięśni, ścięgien i stawów. Żel został wytworzony według oryginalnej receptury, z wykorzystaniem ziół, które mają korzystny wpływ żylaki, bóle mięśni, stawów i kręgosłupa. Żel ziołowy z konopią i kasztanowcem bardzo dobrze sprawdza się przy efekcie „ciężkich nóg”, które towarzyszą żylakom, a także przy bólu pleców. Żel jest odpowiedni do codziennego stosowania w miejscu występowania żylaków, a także nadwyrężonych i bolących mięśni, stawów, ścięgien. W połączeniu, substancje pochodzące z kasztanowca i konopi w maści końskiej mają na celu złagodzenie objawów żylaków i pajączków poprzez redukcję stanu zapalnego, poprawę krążenia krwi, zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz łagodzenie bólu i dyskomfortu.

 • Kasztanowiec zawiera w sobie rutynę, która ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne i przeciwzapalne. Ponadto, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
 • Kwiat nagietka. Wzmacnia naczynia krwionośne i jest pomocny w leczeniu owrzodzeń żylakowych podudzi.
 • Babka lancetowata. Uszczelnia naczynia krwionośne i stymuluje przepływ krwi. Ogranicza także odczuwanie zmęczenia stóp. Arnika. Działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Oprócz tego, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, przez co może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, zasinień i bólu związanego z żylakami. Ponadto, wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
 • Mięta kędzierzawa. Działa łagodząco i lekko znieczulająco. Zawiera mentol, który ma właściwości chłodzące, odświeżające i przeciwbólowe. Może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu związanego z żylakami, takiego jak uczucie ciężkości i swędzenie.
 • Jasnota biała. Ziele jasnoty białej jest bogate w cenne substancje, takie jak flawonoidy i garbniki, wykazuje działanie przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne, przez co jest pomocna w przypadku żylaków.
 • Pięciornik gęsi. Chroni delikatne ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy i witamina C pięciornika wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne.
 • Lnica pospolita. Pomaga leczyć żylaki i zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych.

Co zapewnia stosowanie ziół i maści na żylaki?

Maści i żele konopno-ziołowe są skuteczne w terapii i zapobieganiu powstawania żylaków, pękaniu naczynek. Ponadto, unikalne składniki poprawiają przepływ krwi i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu pajączków i żylaków. Stosując systematycznie zioła o korzystnym działaniu na żylaki, naturalne maści i żele na żylaki i ciężkie nogi, poprawia się stan naczyń krwionośnych, przepływ krwi, a także zmniejsza się dolegliwości związane z żylakami. W niektórych przypadkach, regularne stosowanie maści i żelów konopno-ziołowych może pomóc uniknąć zabiegu usunięcia żylaków.

Naturalne zabiegi na żylaki.

Kąpiel w morzu na żylaki. Kąpiel w morzu to nie tylko przyjemność, ale również prawdziwy zabieg pielęgnacyjny dla skóry. Woda morska jest niezrównana pod względem różnorodności i bogactwa minerałów, które w sobie zawiera. To bogactwo sprawia, że kąpiel w morzu stanowi prawdziwe źródło zdrowia i piękna. Ale dlaczego? Otóż, podczas kąpieli w morzu, fale morskie delikatnie masują skórę, jednocześnie ochładzając ją i poprawiając krążenie krwi. To prawdziwy i naturalny zabieg relaksacyjny, który ukoi skórę i odmłodzi ją. Ponadto, kąpiel w morzu może nawet pomóc w odchudzaniu i lepszemu dotlenieniu organizmu. Woda morska jest tak unikalna, że nasza skóra ją absorbuje, podobnie jak płyn owodniowy, w którym rozwija się płód.

Skład minerałów w wodzie morskiej jest zbliżony do tego, który występuje w naszej krwi. Dlatego składniki mineralne z wody wnikają w głąb skóry, naturalnie ją przy tym oczyszczając i odżywiając. Kąpiele w morzu mają wiele szeroką gamę korzyści dla zdrowia. Uderzenia fal masują skórę, redukują cellulit i nawilżają ją. Dodatkowo, poprawiają kondycję włókien elastyny i kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, sprężysta i elastyczna – to naturalna profilaktyka przeciwstarzeniowa dla skóry.

Kąpiele w morzu są również bardzo polecane dla osób cierpiących na osteoporozę. Nie tylko skóra czerpie korzyści z kąpieli w morzu. Słona woda reguluje przepływ krwi w nogach i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych. Dlatego warto naprzemiennie kąpać się w morzu zanurzając nogi powyżej kolan i wychodzić na suchy piasek. Taki zabieg i jego działanie jest niezwykle skuteczny w przypadku żylaków kończyn dolnych.

Najlepszą wodą morską jest ta z Morza Martwego, gdyż zawiera ona aż 10-krotnie więcej minerałów i pierwiastków niż wody innych mórz. Ponadto, jest aż osiem razy bardziej zasolona, przez co stanowi niesamowite źródło składników odżywczych i leczniczych. Wybierając się na urlop, czy też wypoczynek warto postawić na okolice nad morzem, by pozwolić wodzie morskiej zadbać o zdrowie i urodę i tym samym skorzystać z naturalnej pielęgnacji i naturalnego zabiegu na żylaki. To prawdziwa kuracja oczyszczająca i wzmacniająca, która sprawi, że skóra poczuje się odprężona i odżywiona.

Jeśli nie masz możliwości korzystania z kąpieli w morzu, możesz skorzystać z minerałów z Morza Martwego w zaciszu swojej łazienki. Wystarczy, że dodasz do wanny sól z Morza Martwego i olej konopny od czeskiej firmy Palacio.

sól z Morza Martwego z olejem konopnym Palacio

Porady i domowa profilaktyka żylaków. Żylaki nóg.

 • Unikaj długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji, aby zapobiec zastojowi krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych.
 • Unikaj pozycji, które utrudniają krążenie, przepływ krwi, na przykład skrzyżowanych nóg.
 • Odpoczywaj z uniesionymi nogami, aby pomóc w poprawie przepływu krwi.
 • Noś uciskowe rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe, gdyż może to pomóc w poprawie krążenia krwi.
 • Regularna aktywność fizyczna, takie jak spacery, pływanie lub joga, mogą pomóc wzmocnić mięśnie nóg i poprawić krążenie krwi.
 • Unikaj nadmiernego opalania, gorących kąpieli i sauny, ponieważ wysoka temperatura może pogorszyć objawy żylaków.

 

Podobne wpisy

Glukozamina co to jest i na co pomaga?

Ból stawów to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie osoby starsze oraz osoby, które są narażone na intensywne treningi...

Pasta do zębów z olejem konopnym CBD

Historia wykorzystania konopi w Polsce sięga XV wieku p.n.e . Miała swoje upadki i wzloty Dziś ponownie powraca  i każdy może skorzystać z jej wielu...