Zioła fotouczulające – jakich ziół nie stosować latem?

utworzone przez | lip 10, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poprawia nastrój, syntetyzuje witaminę D i wspomaga wydzielanie wielu hormonów. Jednak nadmierne promieniowanie może powodować pewne skutki uboczne przy wystawieniu na silne światło słoneczne.

Podczas silnego nasłonecznienia należy zapewnić odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych na skórze. W przeciwnym razie nawet krótkotrwała ekspozycja na słońce może spowodować nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe (UV), elektromagnetyczne (światło widzialne) oraz podczerwone (IR), tzw. fotodermatoza.  Na przykład leki, zioła, soki roślinne i niewłaściwie dobrane kosmetyki do skóry mogą powodować reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.

Jakie są zioła fotouczulające?

  • Ziele dziurawca
    Na szczególną uwagę zasługują zioła z rodziny Hypericum, takie jak ziele dziurawca. Podczas stosowania preparatów zawierających to zioło należy unikać światła słonecznego. Dzieje się tak, ponieważ zioło zawiera światłoczułą substancję zwaną hiperycyną. Zioło jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych, tabletek i kapsułek wspomagających trawienie, łagodzących bóle menstruacyjne i poprawiających nastrój. Alkoholowe ekstrakty z dziurawca są wysoce fototoksyczne, ale wywary nie. Dodatkowo zioło wchodzi w interakcje z wieloma powszechnie stosowanymi lekami. Może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, leków na krzepliwość krwi, leków obniżających ciśnienie krwi, a nawet leków przeciwnowotworowych, dlatego należy go stosować ostrożnie zarówno latem, jak i zimą.

herbata z konopi z mietą

  • Arcydzięgiel (arcydzięgiel litwor)
    Napar i ekstrakt z tej rośliny wspomaga wewnętrznie układ pokarmowy. Stymuluje wydzielanie śliny i soku żołądkowego oraz uwalnia gazy żołądkowe. Jako składnik kremów do stosowania miejscowego dzięgiel uśmierza ból i działa rozgrzewająco. Niestety stosowanie arcydzięgla na słońcu powoduje oparzenia i przebarwienia skóry. Działanie fotouczulające i fototoksyczne w tym przypadku powoduje furanokumaryna. Występują również w roślinach, takich jak aminek większy i ruta.
    Aminek większy i arcydzięgiel należą do rodziny selerowatych. Do tej grupy należą również warzywa takie jak seler, marchew, pasternak czy koperek. Mogą również powodować reakcje alergiczne pod wpływem światła słonecznego. Dlatego najlepiej unikać światła słonecznego po ich zjedzeniu lub jeść je wieczorem.
  • Bergamotka
    Olejek bergamotowy stosowany jest zewnętrznie jako środek odkażający skórę i przeciwgrzybiczy. Dzięki tym właściwościom (i bardzo przyjemnemu zapachowi) może również zastąpić dezodoranty. Ale bądź ostrożny wiosną i latem. Olej z bergamotki ten jest jedną z najbardziej fototoksycznych substancji. Powoduje to wysypkę i trwałe przebarwienia.
  • Nagietek lekarski
    Krem z nagietka jest jednym z najpopularniejszych środków stosowanych w leczeniu chorób skóry i stanów zapalnych. Napar przygotowany z tego zioła leczy wrzody żołądka. Nagietek ma silne właściwości fotouczulające, więc obie metody stosowania mogą powodować nadwrażliwość na słońce. Dlatego latem nie należy stosować peelingów, maseczek, kremów i okładów z nagietka. W przeciwnym razie skóra stanie się czerwona i przebarwiona. Nagietek należy do tej samej grupy roślin co stokrotka, słonecznik, krwawnik pospolity, wrotycz pospolity, bratek i piołun. Mogą również powodować reakcje alergiczne na skórze pod wpływem promieni słonecznych. Substancjami odpowiedzialnymi za alergizujące właściwości tych roślin są seskwiterpeny laktonowe występujące w liściach, kwiatach, łodygach, korzeniach i pyłkach.
  • Skrzyp polny
    Jak dotąd naukowcy nie potwierdzili właściwości fotouczulających skrzypu i nie jest jasne, które substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne, ale odnotowano rzadkie przypadki uczulenia na słońce po spożyciu preparatów zawierających skrzyp. Dlatego wiosną i latem należy unikać herbat i tabletek zawierających to zioło.zioła nawadniajace latem

Jakie zioła pić latem?

Warto wiedzieć, że skóra należy również do organów oczyszczających i zioła moczopędne powinny być również brane pod uwagę latem, kiedy temperatury często osiągają szczyt słupka rtęci. W szczególności brak regularnego picia wody prowadzi do zmniejszonego oddawania moczu. Obciążony i nieoczyszczony organizm nie może dostosować się do sytuacji, powodując alergie i wrażliwość skóry na wszelkiego rodzaju światło.
Pamiętaj, że zioła te zawiera witaminy i minerały, takie jak potas, który wspomaga równowagę wodną w organizmie i mają działanie prozdrowotne. Oprócz mięty istnieją inne zioła, które chłodzą organizm latem. Należą do nich melisa, konopia, szałwia i napar z liści babki lancetowatej. Zioła te parzy się w naczyniu z ciepłą i pije ciepły napar. Jednak dzbanek tych ziół można również wypełnić lodem, cytryną, miodem i świeżymi owocami. Zioła te nawadniają, odświeżają i rewitalizują.

  • Mięta – Zapach tej rośliny jest bardzo świeży. Działa moczopędnie i usuwa toksyny z organizmu. Mięta ma również doskonałe właściwości odstraszające owady i dlatego nadaje się do ogrodnictwa.
  • Konopie zawierają wiele minerałów, witamin, innych przeciwutleniaczy i pierwiastków śladowych. Napar z konopi oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza przemianę materii i spowalnia procesy starzenia.
  • Szałwia – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przeciwpotowo, łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz pomaga w leczeniu nadmiernej potliwości.
  • Rumianek – Podobnie jak mięta pieprzowa, jest idealny do łagodzenia niestrawności i nawadniania organizmu.

melisa zioła nawadniające

Napary ziołowe z leczniczych ziół łączą w sobie najważniejsze właściwości najlepszych napojów na upalne dni. Po pierwsze nawodnienie i dostarczenie organizmowi witamin i minerałów, które wypacamy w upalne dni. Schłodzone napoje ziołowe najszybciej wchłaniają się do organizmu, dodatkowo nieznacznie obniżają temperaturę ciała, gdy temperatura samych napojów ziołowych wynosi około 5-10 stopni Celsjusza.

herbata konopna mieta jabłko sativa poland

 

 

 

Podobne wpisy

Skutki uboczne CBD

Marihuana to jeden globalnie omawianych tematów wśród lekarzy i laików. Spory wokół jej legalizacji, zbawiennego wpływu na organizm trwają, a wyniki...