Yerba Mate – Dlaczego warto ją pić?

utworzone przez | lip 1, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Yerba Mate to naturalny napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego (ilex paraguariensis, St. Hillaire) rosnącego w lasach deszczowych . Na nasze półki sklepowe trafił do Europy aż z Ameryki Południowej, uściślając z północnej Argentyny, południowej Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Napój ten ma niezwykłe właściwości pobudzające ale również spożywanie na co dzień naparu ostrokrzewu paragwajskiego wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale może się stać prawdziwym relaksującym rytuałem! Jeżeli jeszcze nie próbowałeś Yerba Mate, to poznaj jej historię i przeczytaj, dlaczego warto ją pić!

Uznaje się, że pierwszymi ludźmi trudniącymi się uprawą ostrokrzewu paragwajskiego byli jezuiccy misjonarze, którzy około 1670 roku stworzyli całe gospodarstwa trudniące się uprawą tej rośliny. Przypuszczalnie liści ostrokrzewu paragwajskiego używali Indianie Guarani i to im przypisuje się wprowadzenie Yerba Mate do innych grup etnicznych choćby do Indian Keczua czy Chiringuito. Od Indian Guarani zwyczaj parzenia i picia Mate przejęli Hiszpanie.

Czy Yerba Mate jest zdrowa?

Skład Yerba Mate jest imponujący. Roślina posiada aż 196 aktywnych komponentów, czyli przewyższa składem niż np. zielona herbata. Badania opracowane w Instytucie Pasteura w Paryżu udowodniły, że „herbaty życia” posiada niemal wszystkie witaminy niezbędne do podtrzymania życia. W dodatku jest bogata w karoten, magnez, potas, żelazo, wapń i wiele innych minerałów

Kofeina – Yerba Mate zawiera ok. 165 mg kofeiny i wykazuje znacznie dłuższe i łagodniejsze działanie pobudzające niż kawa. Kofeina ma działanie pobudzające na korę mózgową, rozszerza naczynia wieńcowe, przede wszystkim uaktywnia autonomiczny układ nerwowy (który działa niezależnie od naszej woli), co ułatwia przewodzenie bodźców prosto do serca. Dzięki temu kofeina jest w stanie modyfikować pracę serca.

Teobromina – Yerba Mate zawiera 0,15-0,9% teobrominy, substancja ta przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu, zwiększając przepływ krwi. W ten sposób jest możliwe poprowadzenie funkcji poznawczych i w efekcie zapewnia lepszą koncentrację i sprawniejszy przebieg procesów myślowych.

Polifenole – Związki fenolowe posiadają właściwości przeciwutleniające i antymutagenne, dzięki czemu zapobiegają nowotworom, udarom mózgu oraz przewlekłym chorobom układu krążenia.Do najważniejszych pozytywnych oddziaływań polifenoli na organizm człowieka możemy zaliczyć działanie antyoksydacyjne oraz ich dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz układ immunologiczny. Związki polifenolowe uszczelniają naczynia krwionośne, chronią mięsień sercowy, a także obniżają ciśnienie.

Minerały – W naparze Yerba Mate znajdziemy również bardzo duże ilości potasu, magnezu i manganu oraz – w mniejszych ilościach -siarkę, wapń i fosfor. Obecność potasu może być pomocna przy obniżaniu ciśnienia krwi. Warto dodać, że yerba mate nie zawiera kadmu ani ołowiu.

Antyoksydanty – Yerba Mate ma silne właściwości przeciwutleniające dzięki antyoksydantom. Oczyszcza organizm z toksyn, a regularnie spożywana -odmładza wygląd skóry ! Ostrokrzew paragwajski opływa w bardzo liczne substancje, które zbawiennie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Są to witaminy z grupy B, ale również witamina C i E, a także krzem oraz cynk to niezaprzeczalnie związki stanowiące podstawę dbania o urodę od wewnątrz. Wszystkie te związki stymulują porost włosów, wzmacniają paznokcie, a także zapewniają promienny i wygląd skóry.

Jak picie Yerba Mate wpływa na organizm?

Yerba mate redukuje odkładanie się cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych, powstrzymując w ten sposób utlenianiu się złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom cholesterolu dobrego (HDL). Ta niezwykła zdolność rośliny chroni organizm przed miażdżycą, łagodzi dysfunkcję mięśnia sercowego spowodowaną przez niedokrwienie oraz usprawnia krążenie krwi, działając ochronnie na serce.

Wspomaga również układ trawienny pobudzając wydzielanie żółci, ma właściwości przeciwcukrzycowe i może chronić przed powikłaniami cukrzycy. Potwierdzono licznymi badaniami jej szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Spożywanie Yerba Mate ma łagodzący wpływ na układ oddechowy, eksportując większą ilość powietrza do płuc i tlenu wprost do mózgu. Poprawiając natlenienie organizmu, polepsza proces myślowy.

Właściwości odchudzające Yerba Mate

Niezaprzeczalnie picie naparu Yerba Mate dodaje energii, poprawiając zdolność koncentracji, pamięć i wyostrzając pracę umysłu. Natomiast nie każdy jednak wie, że pijąc Yerba Mate i uprawiając sport możemy także spalać więcej kalorii i uchronić się przed zakwasami. Udowodniono, że Yerba może podnosić naszą wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Dzieje się tak głównie za sprawą mateiny, która jest etapowo uwalniana do organizmu. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego przede wszystkim hamuje apetyt i jest to udowodnione naukowo.

Związki zawarte w liściach ostrokrzewu paragwajskiego takie jak wspomniana mateina, przyspieszają przemianę materii, co powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ten niezwykły krzew z Ameryki Południowej działa oczyszczająco na organizm, regulując nasze procesy trawienne i odkładając proces rozkładania się pokarmów w żołądku, co przekłada się na lepsze samopoczucie.

yerba na odchudzanie

Yerba Mate odchudzanie efekty

Regularne picie naparu z Yerba Mate dwa razy dziennie sprawi, że pozbędziemy się nawet od 5 do 10% masy naszego ciała, czyli dosłownie kilku kilogramów w ciągu 3 miesięcy!

Jak się pije Yerba Mate?

Yerba Mate można parzyć na wiele sposobów zależnie od regionu. Inaczej w Argentynie i Brazylii, inaczej w Paragwaju, inaczej na Bliskim Wschodzie. Jednak najbardziej znanym i powszechnie stosowanym sposobem parzenia mate to używanie tykwy. Można również parzyć ją w naczyniach ceramicznych oraz drewnianych. Konieczna jednak jest bombilla, czyli specjalna słomka, przez którą pije się napar. Jedni wkładają bombillę do naczynia z suchym ziołem ostrokrzewu a inni do zalanego już wodą naparu.

Najprościej jest włożyć bombillę do naczynia, wsypać Yerba Mate w ilości od ½ do ¾ objętości naczynia i zalać ją gorącą wodą o temperaturze około 70-80 stopni Celsjusza. Można zaopatrzyć się w specjalny termometr do pomiaru wody albo po prostu odczekać 2 minuty, aż wrzątek nam trochę przestygnie przed zalaniem suszu. Wodę na kolejne dolewki trzymamy w termosie (istnieją specjalne termosy do yerby, ale tradycyjny będzie równie dobry). Istotne by miał otwierany zaworek do wylewania, aby nie trzeba było odkręcać całości – dzięki temu woda pozostanie odpowiednio gorąca przez cały czas. Po wypiciu naparu zalewamy ponownie wodą ten sam wkład susz. Ten proces można powtarzać kilkakrotnie i Yerba nadal będzie miała takie samo działanie.

Na upały idealna jest natomiast zimna wersja mate, zwana terere. Tradycyjne niesłodzonego mate to amargo (gorzkie mate). Gdy dodamy do niego cukier lub miód, otrzymamy mate dulce (słodkie mate). Można dodać też różne zioła, cytrynę, trawę cytrynową, hibiskus , owoce suszone, susz konopny lub kupić gotowe Yerba Mate z dodatkami jak na przykład Yerba Mate z konopiami

yerba

 

Podobne wpisy