Jakie właściwości mają liście konopi?

list In: blog On: comment Comment: 0 favorite Hit: 645
Jakie właściwości mają liście konopi?

Konopie siewne i indyjskie to dwa odrębne gatunki, różniące się od siebie nie tylko właściwościami, ale również wyglądem. Jedna z podstawowych różnic dotyczy liści – konopie siewne mają wąskie i długie listki, z charakterystycznymi włoskami rosnącymi tuż przy nerwach, o kształcie przypominającym rozłożoną dłoń. Sama roślina może mieć nawet ponad 3 metry wysokości. Konopie indyjskie są znacznie niższe, natomiast ich liście wydają się bardziej okrągłe i szersze. Co ważne, liście konopi siewnych nie posiadają właściwości psychoaktywnych, mogą za to pomóc w łagodzeniu różnego rodzaju dolegliwości.

Jakie substancje zawierają liście konopi siewnych?

Zarówno kwiatostany, jak i liście konopi siewnych są bogatym źródłem fitokannabinoidów, wywierających korzystny wpływ na kluczowe procesy zachodzące w organizmie. Substancje te współpracują z układem endokannabinoidowym, którego receptory znajdują się w całym ciele, w tym np.: przewodzie pokarmowym, mózgu, układzie odpornościowym. Organizm jest zdolny do wytwarzania endokannabinoidów, jednak prawidłową pracę tego układu można wesprzeć także z zewnątrz – właśnie poprzez wzbogacenie diety o pochodzące z liści fitokannabinoidy.

Dodatkowo w liściach konopi siewnych można znaleźć szeroki wachlarz minerałów i witamin, np. witaminę E (wykazującą działanie przeciwzapalne), żelazo (wspierające regenerację tkanek), fosfor (pomagający zachować zdrowe kości i mięśnie), sód (sprzyjający w utrzymaniu w dobrym zdrowiu serca). Ponadto liście konopi dostarczają porcję kwasów omega-3 i omega-6, pozytywnie wpływających m.in. na układ sercowo-naczyniowy.

Na co mogą pomóc i jak smakują liście konopi siewnych?

Z liści konopi warto przygotować aromatyczny napar, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten składnik także w potrawach, np. jako dodatek do chleba czy sosów. Łagodny smak nie powinien mocno wpłynąć na dania. Aby osiągnąć miarodajne efekty, liście konopne należy spożywać regularnie – zimą najlepiej sprawdzą się rozgrzewające napary z dodatkiem miodu i cytryny, natomiast latem można poczekać, aż napar wystygnie i dopiero wtedy przyrządzić orzeźwiający napój, najlepiej z lodem i plasterkami limonki.

Wzbogacenie diety o liście konopi może przynieść ulgę w codziennych dolegliwościach, ale może też mieć duże znaczenie profilaktyczne. Liście konopi stanowią cenne wsparcie w walce z bólem, zwłaszcza migrenowym, miesiączkowym czy pochodzenia mięśniowo-stawowego. Poza tym substancje w nich zawarte wykazują właściwości uspokajające i rozluźniające (nie psychoaktywne), w związku z czym herbatkę konopną najlepiej spożywać wieczorem, tuż przed snem, by pomóc sobie w wyciszeniu myśli i uwolnieniu się od napięcia emocjonalnego. Napar może również pobudzić apetyt, zatrzymać wymioty i przynieść ulgę w nudnościach.

Niezależnie od tego, czy liście mają służyć do przygotowania naparu, czy też zostaną użyte jako dodatek do potraw, zawsze trzeba zwrócić uwagę na źródło ich pochodzenia i jakość. Liście powinny być zbierane w odpowiednim momencie i we właściwy sposób (ręcznie), nie bez znaczenia jest także proces suszenia. Warto więc wybierać wyłącznie produkty od sprawdzonych producentów.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

captchta image
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz już konto u nas?
Bezpieczne logowanie albo Resetuj hasło