Glukozamina co to jest i na co pomaga?

utworzone przez | wrz 20, 2023 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Ból stawów to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie osoby starsze oraz osoby, które są narażone na intensywne treningi siłowe. Aby złagodzić ból, zahamować proces niszczenia chrząstki i wspomóc regenerację struktury stawów, warto rozważyć stosowanie maści z glukozaminą, ale na początek odpowiemy na kilka ważnych pytań: Glukozamina co to jest i na co pomaga? 

Glukozamina co to jest?

Glukozamina to naturalna substancja z grupy amino-monosacharydów, wytwarzana w organizmie. Jest naturalnym aminocukrem, który odgrywa kluczową rolę w budowie i funkcjonowaniu chrząstki stawowej. Mimo że stanowi istotny składnik ludzkich tkanek, jej produkcja w organizmie jest ograniczona, a zdolność do syntezy maleje wraz z wiekiem. W rezultacie, w miarę upływu lat, może pojawić się potrzeba suplementacji glukozaminą oraz potrzeba stosowania jej wewnętrznie w formie maści, gdyż pełni istotną funkcję w syntezie glikozaminoglikanów (GAG) i proteoglikanów, które są głównymi składnikami tkanki chrzęstnej. Występuje w wysokim stężeniu w stawach oraz tkance łącznej, będąc jednym z głównych budulców chrząstki stawowej, obok chondroityny. Jej prostą strukturę cząsteczkową uzyskuje się poprzez wytwarzanie z cząsteczek glukozy i glutaminy za pomocą enzymu o nazwie syntetaza glukozaminy. Dzięki swojej rozpuszczalności w wodzie jest dobrze przyswajalna przez tkankę chrzęstną oraz może być wchłaniana przez jelito cienkie.

Na co pomaga glukozamina?

Glukozamina jest znana przede wszystkim z pozytywnego działania na stawy. Głównie wykorzystuje się ją w profilaktyce oraz leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów i jest to substancja która wykazuje szereg korzystnych właściwości dla zdrowia:

  • Regeneruje chrząstkę stawową. Glukozamina odgrywa ważną rolę w zdrowiu chrząstki stawowej. Jest niezbędna do produkcji głównych składników tkanki chrzęstnej i odbudowy uszkodzonej chrząstki stawowej.
  • Łagodzi ból stawów i stany zapalne. Glukozamina posiada silne właściwości przeciwzapalne, które pomagają w redukcji stanów zapalnych stawów i zmniejszeniu dolegliwości bólowych.
  • Poprawia zdrowie i ruchomość stawów. Regularne i systematyczne stosowanie glukozaminy również zewnętrznie przyczynia się do poprawy elastyczności i ruchomości stawów, co przekłada się na większy komfort przy wykonywaniu codziennych czynności.
  • Zmniejsza skłonność do powstawania obrzęków i opuchnięć.
  • Wspiera niwelowanie dyskomfortu wynikającego z kontuzji, zwyrodnień stawów i kręgosłupa.

Dlaczego glukozamina jest dobra dla stawów?

Jest kilka istotnych faktów, o których warto wspomnieć, dotyczących roli glukozaminy w zdrowiu stawów. Główną rolą jest wspomaganie procesów regeneracyjnych chrząstki stawowej poprzez jej stosowanie, która szczególnie wraz z wiekiem może ulegać uszkodzeniom i „zużyciu”. Dzięki temu glukozamina na stawy pomaga w utrzymaniu prawidłowej struktury stawów oraz wspiera prawidłową funkcję. W dodatku poprawia ruchomość i elastyczność stawów, skutecznie zapobiegając ich sztywności i ograniczeniom. Zatem żel z glukozaminą stosowany miejscowo może łagodzić stany zapalne i ból stawów, co przynosi ulgę osobom cierpiącym na schorzenia stawów.

glukozamina w żelu na stawy

W jakich produktach występuje glukozamina?

Jeśli zastanawiasz się jak uzupełnić glukozaminę to owoce morza, takie jak krewetki, kraby i raki, nie tylko cieszą nasze podniebienia swoim smakiem, ale również są cennym źródłem glukozaminy. Glukozamina, która głównie pochodzi z pancerzy tych organizmów, może dostarczyć nam wartościowych składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia stawów. Warto jednak mieć na uwadze, że zawartość glukozaminy w różnych gatunkach owoców morza może się różnić, a także może zależeć od metody ich przygotowania.

Nie tylko owoce morza, ale również inne produkty spożywcze mogą być źródłem naturalnej glukozaminy. Przykładem takiego produktu są kości bulionowe, które często wykorzystuje się do przygotowywania aromatycznych zup i dań mięsnych. Kości bulionowe zawierają naturalne źródło glukozaminy, które może przyczynić się do polepszenia zdrowia stawów. Włączenie owoców morza i produktów zawierających glukozaminę do naszej diety może przynieść korzyści dla zdrowia stawów.

Jaka glukozamina jest najlepsza?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów i form glukozaminy, takie jak siarczan glukozaminy, cholorowodorek glukozaminy i N-acetyloglukozamina. Wybór najlepszej formy glukozaminy zależy od indywidualnych preferencji i reakcji organizmu na związek. Ważne i istotne jest, aby wybierać produkty zawierające glukozaminę najwyższej jakości, które są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne. Zgodnie z najnowszymi standardami w Polsce lekarze i specjaliści zalecają stosowanie siarczanu glukozaminy jako remedium na uszkodzenia chrząstki stawowej, poprawę ruchomości i zdrowia stawów. Glukozamina jest kluczowa dla zdrowia stawów i regeneracji chrząstki stawowej. Pomaga w odbudowie stawów, utrzymaniu ich zdrowia, poprawia ich ruchomość i elastyczność, łagodzi ból i stany zapalne.

krem z glukozaminą i imbirem

Jeśli pracujesz fizycznie, uprawiasz sporty lub masz problemy z kręgosłupem, koniecznie wypróbuj krem z glukozaminą i imbirem. Dzięki unikalnemu składowi ten balsam zmniejsza ból, stany zapalne i napięcie w stawach kręgosłupa oraz tkankach mięśniowych. Ponadto podana glukozamina na stawy kolanowe stymuluje produkcję kolagenu i substancji niezbędnych do rewitalizacji tkanki łącznej. Nie tylko krem z glukozaminą i imbirem, ale również żel z glukozaminą może być stosowany przez osoby, które pracują fizycznie, uprawiają sporty wyczynowo oraz osoby otyłe.

Podobne wpisy

WEGAŃSKIE LODY KONOPNE Z MATCHA

Matcha konopna Większość z nas spotkała się z pojęciem „matcha”, czyli sproszkowanej herbaty. Tradycyjnie wytwarzana jest z zielonej herbaty,...