Goździkowiec korzenny(Syzygium aromaticum L. Merr. & Perry) to roślina od wieków ceniona na całym świecie, zarówno jako przyprawa dzięki swojemu niezwykłemu aromatowi, jak i za bogaty skład, który nadaje jej liczne właściwości korzystne dla zdrowia.
Dostawa już od 12.90zł! Zamówienia powyżej 180zł wysyłamy za 0zł! Szczegóły dostawy >>
Niegdyś zalecano goździki jako skuteczny środek przeciw dżumie - na morowe powietrze.
Tradycyjnie stosowane były jako środek na dolegliwości żołądkowe.
Przegryzano goździki w przypadku dolegliwości trawiennych i stosowano jako środek o działaniu wiatropędnym, przeciwwymiotnym. Zewnętrznie stosowano goździki przy chorobach reumatycznych i bólach mięśni.
Goździki stanowiły również ważny składnik teriaku, czyli historycznej miksturze o konsystencji przypominającej powidła, którą stosowano tradycyjnie w celach medycznych od czasów starożytnych aż do XIX wieku. Stosowano go jako wszechstronną odtrutkę i lek na wiele dolegliwości, w tym infekcji, problemów trawiennych i bólów.
Goździki - właściwości
Goździki zawierają wiele cennych substancji, w tym eugenol - kluczowy składnik aktywny, który nadaje im charakterystyczny zapach i silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Goździki są bogate w mangan, który wspomaga metabolizm organizmu, wpływając na wydajność przemiany materii. Mangan jest także kluczowy dla produkcji kolagenu i zdrowia tkanki kostnej, co czyni goździki szczególnie korzystnymi dla kości i stawów.
Dzięki zawartości substancji o działaniu uspokajającym, łagodzącym objawy stresu i kojącym, takich jak acetyleugenol, napar z goździków wypity przed snem działa kojąco na układ nerwowy i pomaga się wyciszyć i zrelaksować, ułatwiając tym zasypianie. Warto suszone goździki stosować również jako dodatek do klasycznych herbat.
Zawarte w goździkach polifenole skutecznie neutralizują szkodliwe wolne rodniki, zapobiegając uszkodzeniom komórek, chroniąc przed chorobami neurodegeneracyjnymi i wspierając procesy regeneracyjne organizmu.
Dzięki obecności eugenolu goździki wykazują również właściwości przeciwgrzybicze i mogą wspomagać zdrowie układu pokarmowego. To sprawia, że są skuteczne w walce z infekcjami, takimi jak kandydoza. Regularne picie naparu z goździków może łagodzić objawy drożdżycy i wspierać organizm w walce z infekcjami grzybiczymi.
Eugenol obecny w goździkach
Suszone goździki mają działanie rozgrzewające. To działanie wynika z obecności olejków eterycznych, w szczególności eugenolu, który pobudza krążenie krwi i wywołuje uczucie ciepła. Z tego względu goździki często są składnikiem herbat i naparów rozgrzewających, a także popularnego grzańca, czyli grzanego wina.
Goździki na ból gardła: goździki są pomocne przy bólu i zapaleniu gardła dzięki zawartości eugenolu, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Obecne w nich związki (np. olejki eteryczne) mają właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe, pomagając zwalczać infekcje wywołujące ból gardła i działając łagodząco na podrażnione i obolałe gardło. Garbniki obecne w goździkach mają działanie ściągające, co dodatkowo redukuje stan zapalny w błonach śluzowych gardła. Dzięki tym składnikom, goździki są skutecznym, naturalnym środkiem łagodzącym ból i stan zapalny gardła. Antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości związków zawartych w goździkach sprawiają, że podczas infekcji nie tylko łagodzą jej przebieg, ale również skracają czas choroby.
Eugenol wspomaga procesy trawienne, wspiera produkcję insuliny i normalizuje poziom cholesterolu we krwi. Regularne stosowanie goździków może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, zapobiegać rozwojowi miażdżycy oraz zmniejszyć ryzyko zawału serca.
Napar z goździków z uwagi na eugenol, działa ściągająco na błony śluzowe, co jest pomocne w leczeniu schorzeń jamy ustnej, takich jak afty, grzybica języka oraz w łagodzeniu objawów paradontozy.
Goździki na ból zęba i ból głowy: Olejki eteryczne zawarte w goździkach są znane z łagodzenia bólu zęba, a w postaci naparu parzone samodzielnie lub z dobrej jakości herbatą konopną lub zieloną herbatą - mogą przynieść ulgę podczas napadu migreny i bólów głowy o różnym podłożu, w tym stresowym.
Suszone goździki mają także naturalne właściwości odświeżające, dzięki obecności olejków eterycznych, w szczególności eugenolu. Rozgryzienie kilku goździków pozwala na uwolnienie tych olejków, co skutecznie neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust, na przykład po spożyciu czosnku czy cebuli i odświeża oddech.
Popularne sposoby stosowania goździków
Ssanie i rozgryzanie suszonych pąków goździków uwalnia z nich substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, co sprawdza się przy stanach zapalnych w jamie ustnej, bólach zęba i dziąseł oraz przy dolegliwościach gardła.
Napar z goździków - przepis: w celu przyrządzenia naparu wystarczy zalać kilka goździków wrzątkiem i parzyć około 10-15 minut. Taki napar z uwagi na substancje czynne goździków rozgrzewa, działa kojąco na układ nerwowy, łagodzi stres, pomaga w łagodzeniu bólu gardła i poprawia trawienie. Z kolei wzbogacenie nimi herbat dodaje ciepłą i rozgrzewającą nutę, idealną na chłodne dni.
Goździki przyprawa - zastosowanie goździków w kuchni
Goździki to jedna z najstarszych przypraw na świecie, ceniona powszechnie za wyjątkowy, ciepły i korzenny aromat, a także lekko ostry smak.
Stosowane są zarówno samodzielnie, jak i pojawiają się w wielu w mieszankach przyprawowych, takich jak curry czy przyprawa do piernika. Można z ich wykorzystaniem przygotować niezwykle aromatyczne, domowe mieszanki przyprawowe.
Goździki doskonale komponują się z cynamonem w słodkich deserach i ciastach.
Sprawdzają się jako dodatek do grzanego wina oraz rozgrzewających herbat, które cieszą się popularnością zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach.
Można je również dodać do marynat, sosów czy aromatyzowania ryżu, co nadaje daniom wyjątkową głębię i niepowtarzalny smak.
Składniki: 100% całe i suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego (100% całe goździki)
Sposób stosowania: jako przyprawa do potraw wytrawnych jak i słodkich, do sporządzania naparu.