Poznaj właściwości białka konopnego

list In: blog On: comment Comment: 0 favorite Hit: 492
Poznaj właściwości białka konopnego

Konopie siewne uważane są za superfood z wielu powodów, przy czym jednym z najważniejszych jest zawarte w nich białko. Lekkostrawne i bogate w substancje odżywcze białko konopne to ważny sprzymierzeniec w walce z wieloma chorobami (w tym cywilizacyjnymi), a także poważna konkurencja dla białka pochodzenia zwierzęcego. Wyjaśniamy, dlaczego warto na stałe wprowadzić ten składnik do swojej diety.

Dlaczego warto urozmaicić dietę o białko konopne?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że białko z konopi siewnych – podobnie jak inne produkty pozyskiwane z tej odmiany roślin – nie posiada żadnych właściwości psychoaktywnych. Zawiera natomiast szereg witamin i innych cennych składników wspierających organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Białko konopne to źródło kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 (w idealnej dla zdrowia proporcji 3:1), a także aminokwasów (np. cysteiny, histydyny), minerałów (m.in. potasu, magnezu) i błonnika. Ponadto spożywanie proteiny konopnej pomaga uzupełnić poziom witamin, w tym C i z grupy B.

Dzięki kompleksowi tylu elementów odżywczych białko pozyskiwane z konopi siewnych należy uznać za pełnowartościowe, w związku z czym włączenie go do diety jest szczególnie polecane weganom i wegetarianom oraz osobom trenującym i budującym masę mięśniową. Poza tym białko konopne może wzmocnić układ odpornościowy, wspomóc pracę układu krwionośnego i wesprzeć układ nerwowy. Tego typu produkt wykazuje również pozytywne działanie na włosy i skórę, jednak dla wielu osób jego najcenniejszą właściwością jest dodawanie energii.

Do czego można dodawać białko konopne?

Białko z konopi siewnych wyróżnia się charakterystycznym, lekko orzechowym smakiem, który po wymieszaniu z innymi artykułami spożywczymi staję się niewyczuwalny. Produkt ten można potraktować jako składnik owsianek, zdrowych wypieków, a nawet lodów. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przygotować z niego batony proteinowe, omlet czy niecodzienny dressing do pieczonych warzyw. Takie potrawy są odpowiednie w zasadzie dla każdego, również dla osób intensywnie uprawiających sport, walczących z nadprogramowymi kilogramami lub zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi.

Białko konopne w proszku to więc produkt doskonale sprawdzający się w kuchni, a zarazem dostarczający organizmowi szereg cennych substancji odżywczych. Warto na stałe wprowadzić go do swojej diety i samemu przekonać się o jego korzystnym wpływie na zdrowie.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

captchta image
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz już konto u nas?
Bezpieczne logowanie albo Resetuj hasło