Aromaterapia, czyli leczenie zapachami

list In: blog On: comment Comment: 0 favorite Hit: 2651

  Aromaterapia dziedzina medycyny naturalnej, która staje się ostatnio coraz popularniejsza. Jej nazwa może jednak mylić. Aromaterapia nie polega na leczeniu zapachami w ogóle, ale na leczeniu za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny - olejków eterycznych.


   Aromaterapia od  bardzo dawna miała wsparcie w psychologii i medycynie. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2004 roku otrzymała dwójka amerykańskich uczonych – Richard Axel oraz Linda B. Buck, którzy zbadali, jak przebiega proces rozpoznawania zapachu u ludzi.

Naukowcy badania  prowadzili  na poziomie molekularnym. Sprawdzili, w jaki sposób cząsteczki substancji zapachowych pobudzają receptory w błonach komórek nerwowych.
Odkryli  swoimi badaniami , że człowiek rozpoznaje ponad 10 tysięcy zapachów. Axel i Buck ustalili, że w organizmie człowieka występuje prawie tysiąc genów kodujących białka receptorowe
Olejki roślinne są silnymi koncentratami, które różnymi metodami otrzymuje się z pachnących części roślin. Wykazują one działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające. Ich woń korzystnie wpływa na psychikę oraz zwiększa odporność.
Wśród substancji zapachowych na szczególną uwagę zasługują olejki eteryczne, stosowane od wieków w kosmetyce i medycynie. Uzyskuje się je z drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin pochodzących ze wszystkich stron świata. Istnieje ponad 1700 olejkodajnych gatunków roślin. Każdy olejek ma unikatowy skład chemiczny i różne właściwości terapeutyczne.

Jak stosować aromaterapię?

Najprostszą i najwygodniejszą formą aromaterapii jest kąpiel. Ta z dodatkiem olejków eterycznych wspomaga leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzi bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia. Także odpręża! Przed kąpielą aromaterapeutyczną należy wziąć prysznic, gdyż nie dodaje się do niej środków myjących. Do wanny z wodą wkrapiamy od kliku do kilkunastu kropli olejku i dokładnie mieszamy. Taka kąpiel powinna trwać od 15 do 30 minut.


Susz konopny z suszoną lawendą do kąpieli.


Szczególną uwagę warto zwrócić na relaksujące i kojące działanie olejków eterycznych które znajdziemy  w woreczek z suszem konopnym z lawendą .

susz konopny z lawendą aromaterapia


   Taka kąpiel może zniwelować dolegliwości związane ze stresem, który towarzyszy nam na co dzień. Uwolnienie od stresu pomaga lepiej funkcjonować pod względem fizycznym i umysłowym. Jednak organizmowi potrzebny jest jakiś bodziec. Trudno samemu pozbyć się rozbieganych myśli, uwolnić się od wewnętrznego napięcia

. Organizm próbuje sobie radzić ze stresem i ma do dyspozycji pewne mechanizmy obronne, to nie jest przygotowany  to jednak nie jest przygotowany na przedłużające się napięcie. Może ono powodować wiele odczuć typowo fizycznych: bóle i palpitacje serca, nudności, kłopoty z apetytem, osłabienie, zimny pot, suchość w ustach.


 Mogą również wywoływać wiele zaburzeń w zachowaniu, takich jak: wyczerpanie, kłopoty z zasypianiem, bezsenność, łatwe wpadanie w gniew, zaciskanie pięści, zgrzytanie zębami, szybsze chodzenie i połykanie jedzenia, płacz bez powodu.

                               Dlatego świetnym pomysłem na poprawę nastroju jest aromaterapeutyczna kąpiel.  

                                                                                         Poznaj moc aromaterapii !!

                                          Lniany woreczek z zielem konopnym i lawendą dostępny ----> TUTAJ

.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

captchta image
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz już konto u nas?
Bezpieczne logowanie albo Resetuj hasło